WIAA Team State  Madison

March 7th - 8th: 

The Pewaukee Pirates finish off a record-breaking winter with a trip to the State Finals.

Congrats on a great season.

6th-ranked Pewaukee 28 2nd-ranked Wittenburg-Birnamwood 19

 

D2 Individual  Madison

February 27th - March 1st: The Varsity Pirates take 6 wrestlers to state and places 2

Senior Rajiv Geffert takes 6th place at 106lbs

Freshman Jacob Raschka takes 5th place at 152lbs

 

D2 Individual Sectionals D Waupun High School

February 22nd: The Varsity Pirates advance 6 wrestlers to state

2nd Place: (126lb) Isaac Lodise & (152lb) Jacob Raschka

3rd Place: (106lb) Rajiv Geffert & (138lb) Garrett Shibilski & (160lb) Jake Paget

(182lb) Jacob Becker

4th Place: (113lb) Jacob Duncan & (195lb) Christian Dischler & (285lb) Giovanni Guarnero

top 3 move on to state

D2 Team Sectionals Pewaukee High School

February 18th: The Varsity Pirates take 1st place moving onto Team State

1st Place - Pewaukee
2nd Place - East Troy


1st Place Match
Pewaukee defeated East Troy 56-9.
Semi-Finals
East Troy defeated Kewaskum 39-28.
Pewaukee defeated Sheboygan Falls 42-17.

 

D2 Regionals 4 Pewaukee High School

February 15th: The Varsity Pirates took 1st in the Division 2 Regionals  

11 individuals moving on to sectionals.

1 Pewaukee 302.5
2 Wisconsin Lutheran 240.5
3 Grafton 121
4 Milwaukee Lutheran 113
5 Kettle Moraine Lutheran 51
6 Lake Country Lutheran/Heritage Christian 14

1st Place: (106lb) Rajiv Geffert & (113lb) Jacob Duncan & (126lb) Isaac Lodise

(132lb) Trevor Greene & (138lb) Garret Shibilski & (152lb) Jacob Raschka

(160lb) Jake Paget & (182lb) Jacob Becker & (195lb) Christian Dischler

2nd Place: (170lb) Matt Fritchen & (285lb) Giovanni Guarnero

3rd Place: (120lb) Joe Porter & (145lb) Jason Berg & (220lb) Jake Roseland

top 2 moves to Sectionals

 

Woodland JV Conference Tournament Wauwatosa West High School

February 12th: The JV Pirates took 1st in the Woodland JV Conference Tournament

1 Pewaukee 188.5
2 Wauwatosa East/West 113
3 South Milwaukee 100
4 Greenfield 97
5 New Berlin West/Eisenhower 52
6 Pius 36
7 Whitnall 36
8 Cudhay/St. Francis 35

1st Place: (160lb) Casey Anderson & (170lb) Connor O'Malley & (182lb) Austin Shibilski

(106lb) Alex Mauch & (113lb) Jacob Duncan & (120lb) Luke Marks & (132lb) Ted Nevermann

2nd Place: (152lb) Austin Johnson & (170lb) Andrew Koenig & (220lb) Ryan Beattie

(138lb) Kevin Rentz

3rd Place: (138lb) Michael Schall 

4th Place: (145lb) Charles Laning

 

Woodland Conference Varsity Tournament Pius High School

February 8th: The Varsity Pirates took 1st in the Woodland Conference Tournament

1 Pewaukee 219.5
2 South Milwaukee 192
3 Whitnall 152.5
4 Wauwatosa East/West 141
5 Greenfield 135
6 New Berlin West/Eisenhower 103
7 Greendale 75.5
8 Cudahy/St. Francis 71
9 Pius XI 30

1st Place: (126lb) Isaac Lodise & (145lb) Garrett Shibilski & (152lb) Jacob Raschka

2nd Place: (220lb) Jake Roseland

3rd Place: (106lb) Rajiv Geffert &  (160lb) Jake Paget & (182lb) Jacob Becker

(195lb) Blaze Beltran & (285lb) Christian Dischler

4th Place: (113lb) Brett Danner & (120lb) Joe Porter & (132lb) Trevor Greene

(170lb) Matt Fritchen

5th Place: (138lb) Brandon Berg

Pewaukee Pirate Invitational Pewaukee High School

February 1st: The Varsity Pirates took 1st in the Pewaukee Pirate Invit

1 Pewaukee 263
2 Muskego 184
3 Oconomowoc 173.5
4 Sussex Hamilton 168
5 Ozaukee 167.5
6 Waupun 86.5
7 Wilmot Union 53
8 Milwaukee Lutheran 39

1st Place: (106lb) Rajiv Geffert & (113lb) Jacob Duncan & (145lb) Garrett Shibilski

(152lb) Jacob Raschka) & (220lb) Jake Roseland

2nd Place: (120lb) Joe Porter & (126lb) Isaac Lodise & (132lb) Trevor Greene

(182lb) Jacob Becker & (195lb) Christian Dischler & (285lb) Giovanni Guarnero

3rd Place: (160lb) Jake Paget & 

4th Place: (170lb) Austin Shibilski

6th Place: (138lb) Brandon Berg

Zelinski Memorial Dual Invitational Whitnal High School

January 25th: The Varsity Pirates took 4th place in the Zelinski Memorial Dual Invitational

1st Place - Merrill
2nd Place - Stoughton
3rd Place - Pulaski
4th Place - Pewaukee
5th Place - West Allis Central
6th Place - Mukwonago
7th Place - Kenosha Bradford
8th Place - Waukesha South
9th Place - Whitnall
10th Place - Hartford Union
11th Place - Beaver Dam
12th Place - Germantown
13th Place - Muskego
14th Place - Green Bay Preble
15th Place - Fond Du Lac
16th Place - Marquette

 

Suak Prairie Varsity Reserve Invitation Sauk Prairie

January 11th: The Varsity Reserves Pirates took 3rd place at the Sauk Prairie Invitation

1 Sauk Prairie 143
2 Menomonie 135
3 Pewaukee 117
4 Mount Horeb 101
5 Beloit Memorial 95.5
6 Dodgeville 67
7 Racine Park 65
8 River Valley 62
9 Belleville/Mont/New Glarus 56
10 Kettle Moraine 55
11 Holmen 49
12 Kiel 30
13 Madison Lafollette 30
14 West Salem/Bangor 18
15 Columbus 12
16 Pecatonic-Argyle 7

1st Place: (126-128lb) Ted Nevermann & (136-139lb) Mike Schall & (152-154lb) Casey Anderson

(156-158lb) Connor Goodman & (195-200lb) Blaze Beltron & 

2nd Place: (149-152lb) Austin Johnson & (156-158lb) Eric Rogowski & (156-160lb) Andrew Koenig

(202-218lb) Ryan Beattie

3rd Place: (117-122lb) Luke Marks & (140-142lb) AJ Chavez & (170-175lb) Sam Queens

(199-205lb) Austin Lyons & 

4th Place: (126-128lb) Jarod Martinez & (138-140lb) Ryan Harris & (143-145lb) Charles Laning

 

Suak Prairie Invitation Sauk Prairie

January 11th: The Varsity Pirates took 4rd place at the Sauk Prairie Invitation

Team Scores

1. Menomonie 297.5
2. Sauk Prairie 294.0
3. Menomonee Falls 201.0
4. Pewaukee 197.5
5. Hortonville 195.0
6. Holmen 181.0
7. River Valley 136.0
8. West Salem/Bangor 133.5
9. Mt. Horeb/Barneveld 107.0
10. Kiel 84.0
11. Kettle Moraine 63.0
12. Belleville/Mont/New Glarus 52.5
13. Dodgeville 49.5
14. Madison La Follette 49.0
15. Columbus 45.0
16. Racine Park 41.0
17. Beloit Memorial 34.0
18. Pecatonica Argyle 3.0

1st Place: (220lb) Jake Roseland

3rd Place: (152lb) Jacob Raschka & (195lb) Christian Dischler

4th Place: (106lb) Rajiv Geffert & (145lb) Garrett Shibilski

5th Place: (126lb) Isaac Lodise & (160lb) Jake Paget

6th Place: (120lb) Joe Porter & (138lb) Trevor Greene & (285lb) Giovanni Guarnero

7th Place: (113lb) Jacob Duncan

8th Place: (170lb) Matt Fritchen

Rapids Duals Wisconsin Rapids

December 21st: The Varsity Pirates took 1st place at the Rapids Duals

Round 1 "Pewaukee defeated Bloomer 83-0"

Round 2  "Pewaukee defeated Freedom 38-18"

Round 3 "Pewaukee Recieves a BYE"

Round 4 "Pewaukee defeated Greendale 59-13"

Round 5 "Pewaukee defeated Wisconsin Rapids 35-24"

(4-0) wrestlers were

Isaac Lodise (126lb),  Jason Berg (160lb), Jake Paget (126lb), Jacob Becker (195lb), Jake Roseland (220lb)

(3-1) Wrestlers were

Rajiv Geffert (106lb), Brett Danner (113lb), Trever Greene (138lb), Garrett Shibilski (145lb), Jacob Raschka (152lb), Christian Dischler (285lb)

 

Battle on the Bay Bay Port

December 18th: The Varsity Pirates took 3rd place at the Battle on the Bay

Team Scores

1. Bay Port 559.0
2. Two Rivers 421.0
3. Pewaukee 404.0
4. Mukwonago 387.5
5. Wrightstown 377.5
6. Wisconsin Rapids Lincoln 371.5
7. Freedom 351.5
8. Southern Door 348.5
9. Luxemburg-Casco 332.0
10. Menomonee Falls 313.0
11. Oconto Falls 304.0
12. River Valley 257.0
13. Franklin 241.5
14. Muskego 239.0
15. Oshkosh West 227.0
16. Escanaba 221.5
17. Little Chute 218.5
18. East Troy 211.5
19. Appleton North 207.0
20. Ashwaubenon 204.0
21. Green Bay Preble/East 187.5
22. Seymour 152.0
23. Brookfield East 34.0

 

2nd Place: (106lb) Rajiv Geffert & (152lb) Jacob Raschka

4th Place: (126lb) Isaac Lodise & (220lb) Jake Roseland

6th Place: (138lb) Trevor Greene & (160lb) Jason Berg

7th Place: (195lb) Jacob Becker

8th Place: (113lb) Brett Danner & (170lb) Jake Paget

9th Place: (285lb) Christian Dischler